Język polski POLSKI
English language ENGLISH
SZUKAJ
STATYSTYKI


osób online: 10
na forum: 139176
w tym użytk.: 3

Zakup licencji Total Commander - rejestracja programu

dot NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

10. Nie mogę połączyć się z serwerem FTP. Co zrobić?


Problemy z połączeniem z serwerem ftp objawiają się najczęsciej problemami z listowaniem plików i katalogów (LIST), ustawianiem portu komunikacji (PORT) itp.
Powodów ich występowania może być kilka. Poniżej przedstawię kilka sposobów rozwiązania tych problemów:
  • Sprawdzić dokładnie czy nazwa hosta jest poprawna oraz czy serwer ftp nie pracuje na innym niż domyślny port (w takim przypadku należy za nazwą hosta dopisać :nr_portu).
  • Włączyć tryb pasywny (Edycja wybranego konta -> Użyj trybu pasywnego do transferu).
  • Sprawdzić czy nie łączymy się z internetem poprzez serwer proxy. Jeśli tak jest należy skonfigurować połączenie zaznaczając opcję Użyj firewall i wybierając Definiuj nowy gdzie należy wybrać tryb pracy serwera, nazwę hosta (lub IP) i ewentualnie podać nazwę i hasło użytkownika.
  • Jeśli mamy zainstalowany program typu firewall należy sprawdzić czy nie blokuje on klienta ftp w TC.
  • W systemach Windows XP SP2 domyślnie włączona jest zapora systemu, która także może być przyczyną problemów z połączeniem. Przy pierwszej próbie połączenia z serwerem ftp zapora powinna zapytać się czy zezwolić na połączenie z internetem. Jeśli tak się nie stanie należy sprawdzić w ustawieniach zapory czy TC nie jest blokowany.
  • Powodem problemów z połączeniem może być także program antywirusowy, firewall bądź inna aplikacja kontrolującą połączenie z internetem. W takim przypadku należy sprawdzić konfigurację podejżanych programów.
  • Jeśli powyższe metody zawiodą najlepiej sprawdzić czy dowolny inny klient ftp potrafi połączyć się z wybranym serwerm ftp.
  • Problem może leżeć także w słabym łączu internetowym jakim dysponujemy bądź słabym łączu poprzez które łączymy się z serwerm ftp. Dlatego waryto spróbować połączyć się z dowolnym innym serwerem a jeśli mamy taką możliwość spróbować połączenia z komputera wykorzystującego inne łącze. To może wskazać dokładnie czy problem dotyczy konkretnego serwera, naszego łącza lub konfiguracji naszego połączenia z internetem.


powrót
Dodano: 2005-08-16, czytano: 93490 razy